Objavuj Krásy Tatier

Objavuj hory bezpečne a s istotou

služby horského vodcu

Individuálne Túry

 Túry s horským vodcom sú dostupné počas celého roka a zahŕňajú klasické výstupy na tatranské vrcholy. Obľúbené sú aj hrebeňové túry, ktoré kombinujú výstupy na vrcholy a lezenie do III. stupňa horolezeckej obtiažnosti.

teambuilding

Teambuilding v horách nie je len o fyzickej aktivite, ale aj o prekonávaní vlastných limitov, vzájomnej podpore a objavovaní krás prírody. Každý program prispôsobím vašim požiadavkám a kondícii účastníkov. 

lezecké túry

Pre skúsených turistov a horolezcov sú určené horolezecké túry s náročnosťou od IV. stupňa horolezeckej obtiažnosti. Lezenie v horách prináša jedinečné zážitky, adrenalín a spojenie s prírodou.

lezenie na skalách

 Organizujem workshop pre začiatočníkov aj pokročilých lezcov. Zahŕňa tréning techniky lezenia, zlaňovania, zakladania istenia a práce s lanom. Objav krásy vertikálneho sveta!

skialpinistické túry

Skialpinistické a lyžiarske túry, ktoré spájajú dobrodružstvo, šport a krásu zimných hôr. S dôrazom na bezpečnosť objav čaro nedotknutého snehu.

lezenie ľadov

Zimné obdobie ponúka ideálne podmienky na workshop lezenia ľadov. Nauč sa bezpečne používať horolezecký čakan a mačky.

lavínové kurzy

Základy bezpečného pohybu v horách v zime, rozpoznávanie lavínového nebezpečenstva a používanie lavínovej výbavy. 

poradenstvo

Poradenstvo pri plánovaní výletov v horách. Pomoc pri príprave na samostatné výstupy.

výstup na gerlachovský štít – výstup na lomnický štít- výstup na ľadový štít – výstup na vysokú – výstup na kežmarský štít – výstup na pyšný štít – výstup na ťažký štít – výstup na bradavicu – výstup na prostredný hrot – výstup na široký štít – výstup na mengusovský štít – výstup na ganek – výstup na ostrý štít – výstup na čierny štít – výstup na rysy – výstup na kriváň – výstup na svišťový štít – ihla v ostrve – výstup na mních – žabí kôň – plačekova ihla – ihla v patrii – výstup na matterhorn – výstup na mont blanc – výstup na eiger – výstup na grossglockner – výstup na ortler – haute route

Horský vodca očakáva od svojich klientov

1.Úprimná komunikácia

  • Klienti by mali byť úprimní o svojich schopnostiach, fyzickej kondícii, zdravotnom stave a predchádzajúcich skúsenostiach v horách.
  • Dôležité je spomenúť prípadné obavy, strach z výšok alebo špecifické potreby.

2. Dodržiavanie pokynov

  • Horský vodca očakáva, že klienti budú rešpektovať jeho pokyny, najmä v situáciách, ktoré ovplyvňujú bezpečnosť (napr. tempo, pohyb v exponovaných miestach, používanie výstroja).
  • Vodca má zodpovednosť za bezpečnosť celej skupiny, a preto je kľúčové, aby klienti spolupracovali.

3. Pripravenosť

  • Klienti by mali prísť na túru dobre vybavení podľa odporúčaní vodcu (napr. správne oblečenie, obuv, batoh, jedlo a pitie).
  • Ak je potrebné špeciálne vybavenie (napr. mačky, cepíny), mali by si ho zabezpečiť alebo vopred dohodnúť s vodcom.

4. Rešpektovanie času

  • Dochvíľnosť je kľúčová, pretože časový plán túry je často viazaný na počasie, denné svetlo a ďalšie faktory.
  • Vodca očakáva, že klienti budú rešpektovať stanovené časy odchodu a prestávok.

5. Fyzická a mentálna príprava

  • Klienti by mali byť fyzicky pripravení na zvolenú túru. Horský vodca nie je tréner a nemôže zázračne zlepšiť kondíciu klientov počas túry.
  • Mentálna pripravenosť zahŕňa schopnosť zvládať náročné podmienky a stresové situácie.

6. Zodpovedný prístup k prírode

  • Vodca očakáva, že klienti budú rešpektovať prírodu, nezanechávať odpadky a dodržiavať pravidlá ochrany prírody, najmä v chránených oblastiach, ako sú Vysoké Tatry.

7. Finančná a logistická pripravenosť

  • Klienti by mali mať jasno v dohodnutých podmienkach spolupráce, vrátane ceny, spôsobu platby a ďalších detailov.
  • Ak je potrebné ubytovanie, doprava alebo strava, tieto detaily by mali byť vopred vyriešené.

8. Dôvera v odborné schopnosti vodcu

  • Vodca očakáva, že klienti budú rešpektovať jeho rozhodnutia, najmä ak sa podmienky v horách zmenia (napr. zmena trasy kvôli počasiu).
  • Dôvera je základom bezpečnej a príjemnej túry.

9. Pozitívny prístup

  • Vodca ocení, ak klienti prídu s otvorenou mysľou, pozitívnym prístupom a ochotou zvládnuť výzvy.
  • Spoločná túra je zážitok, ktorý si užijú všetci, ak panuje dobrá atmosféra a spolupráca.

    Zimná túra s horským vodcom: Kompletný sprievodca výbavou

    Správna výstroj je základom bezpečnej a pohodlnej vysokohorskej túry s horským vodcom. V tomto sprievodcovi nájdete zoznam nevyhnutného vybavenia pre zimné podmienky v Tatrách, ktoré trvajú približne od novembra do konca júna.

    1. Batoh

    Batoh s objemom približne 35 litrov je ideálny na jednodňové túry v zimnom období. Mal by byť ľahký, pohodlný a prispôsobený na prenášanie všetkého potrebného vybavenia, vrátane mačiek a čakana.

    2. Obuv

    Na zimné túry je dôležitá vysoká turistická obuv kategórie C alebo D, ktorá poskytuje dostatočnú oporu pre použitie mačiek. Zároveň by mala byť zateplená, aby chránila nohy pred nízkymi teplotami.

    3. Ponožky

    Vyhnite sa bavlneným ponožkám, ktoré zadržiavajú vlhkosť. Vhodné sú ponožky z prírodných materiálov, ako je vlna, alebo zo syntetických materiálov s termoizolačnými vlastnosťami.

    4. Vrchná vrstva

    Vrchná vrstva oblečenia by mala byť vodeodolná a vetruodolná, ideálne s membránou, ktorá chráni pred snehom a dažďom. Táto vrstva zároveň umožňuje dostatočnú priedušnosť, aby odvádzala vlhkosť počas aktivity.

    5. Druhá a stredná vrstva

    Druhá vrstva zabezpečuje termoizoláciu a musí byť priedušná, aby odvádzala vlhkosť. Vhodné sú materiály ako fleece alebo technické tkaniny.

    V zimnom období je potrebná aj stredná vrstva s vysokou izolačnou schopnosťou, napríklad pérová alebo syntetická bunda. Táto vrstva zabezpečí ochranu pred chladom počas prestávok alebo pri nižších teplotách.

    6. Spodná vrstva

    Spodná vrstva by mala byť vyrobená z materiálov, ktoré odvádzajú pot od pokožky a rýchlo schnú. Nevhodná je bavlna. Ideálne sú funkčné tričká alebo roláky z Merino vlny alebo syntetických tkanín.

    7. Čiapka a rukavice

    Na zimnú túru je potrebná čiapka alebo čelenka na ochranu hlavy pred chladom. Mali by ste mať minimálne dva páry rukavíc – tenšie na aktívny pohyb a hrubšie na ochranu počas prestávok alebo silnejšieho chladu.

    8. Slnečné okuliare

    Slnečné okuliare chránia oči pred silným UV žiarením a odrazmi slnka od snehu. Nezabudnite na pevný obal, aby ste okuliare ochránili pred poškodením.

    9. Pitný režim

    Na túru si vezmite minimálne 1 liter tekutín. Počas zimných dní je vhodný teplý čaj v termoske, ktorý pomôže udržať telesnú teplotu a hydratáciu.

    10. Strava

    Nezabudnite na výdatné raňajky pred túrou, aj keď nezvyknete raňajkovať skoro ráno. Na túru si zoberte dostatok energeticky výdatného jedla, ako sú sendviče, orechy, sušené ovocie alebo čokoláda.

    S týmto zoznamom výstroja budete pripravení na bezpečnú a pohodlnú zimnú túru v Tatrách. Ak máte akékoľvek otázky alebo potrebujete ďalšie rady, neváhajte nás kontaktovať.

    Letná túra s horským vodcom: Kompletný sprievodca výbavou

    Chystáte sa na vysokohorskú túru s horským vodcom? Správna výbava je kľúčom k bezpečnému a pohodlnému dobrodružstvu. V tomto článku nájdete podrobný zoznam vybavenia, ktoré budete potrebovať na letnú túru v Tatrách. Letná sezóna v Tatrách zvyčajne trvá od začiatku júla. Počas tohto obdobia nie je nutné používať stúpacie železá či čakan. Ak však plánujete túru počas zimných mesiacov (november – jún), výbava sa upraví tak, aby zodpovedala podmienkam so snehom a ľadom.

    Ak potrebujete pomoc pri výbere vybavenia, neváhajte ma kontaktovať e-mailom alebo telefonicky – rád vám poradím.

    1. Batoh

    Batoh je základnou výbavou na túru. Na jednodňové túry postačuje batoh s objemom do 30 litrov. Mal by byť ľahký, pohodlný a nemal by vás tlačiť. Váha prázdneho batohu by nemala presiahnuť 1 kilogram.

    2. Obuv

    Kvalitná turistická obuv je nevyhnutnosťou. Ideálna je vysoká turistická obuv, ktorá chráni členok a má pevnú podrážku.

    3. Ponožky

    Na vysokohorské túry sú najvhodnejšie ponožky z prírodných materiálov, ako je vlna, alebo zo špeciálnych syntetických materiálov, ktoré dobre odvádzajú vlhkosť. Bavlnené ponožky nie sú vhodné, pretože zle odvádzajú pot a môžu spôsobiť diskomfort.

    4. Vrchná vrstva

    Vrchná vrstva by mala byť ľahká, vodeodolná a vetruodolná. Ideálny je materiál, ktorý chráni pred dažďom, vetrom a zároveň je priedušný.

    5. Stredná vrstva

    Stredná vrstva plní termoizolačnú funkciu. Materiály ako fleece alebo technické tkaniny zabezpečujú priedušnosť a odvádzanie vlhkosti. Táto vrstva by mala byť ľahká, rýchloschnúca a pohodlná.

    6. Spodná vrstva

    Spodná vrstva oblečenia slúži na odvádzanie potu od pokožky. Najvhodnejšie sú funkčné materiály, ktoré rýchlo schnú a udržujú telo v suchu. Bavlna nie je vhodná, pretože zadržiava vlhkosť.

    7. Čiapka a rukavice

    Aj v letných mesiacoch sú v Tatrách potrebné tenká čiapka a rukavice. Rukavice by mali byť dostatočne odolné a umožňovať dobrú manipuláciu, napríklad pri lezení.

    8. Slnečné okuliare

    Slnečné okuliare chránia oči pred UV žiarením, ktoré je v horách silnejšie. Pre ich ochranu odporúčame použiť pevný obal.

    9. Pitný režim

    Na túru si zoberte aspoň 1–1,5 litra tekutín. Vhodné sú minerálky, čaje alebo izotonické nápoje. Počas dlhých túr je dôležité pravidelne dopĺňať tekutiny.

    10. Strava

    Raňajky sú základom každého výstupu, preto ich nevynechajte, aj keď nezvyčajne raňajkujete skoro ráno. Na túru si pribaľte dostatok jedla a niečo sladké na doplnenie energie.

    S výstrojou pripravenou podľa tohto sprievodcu budete na letnú túru v Tatrách dobre pripravení. Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte ma kontaktovať. Teším sa na spoločné zážitky v horách!

      Názory klientov

      Dodo Polievka

      S Robom som absolvoval zhruba dvadsiatku túr a výstupov na Tatranské štíty. Bol to vždy ohromný, aj keď niekedy adrenalínový zážitok, ktorý som si mohol naplno užívať hlavne vďaka tomu, že som sa cítil na Robovom lane bezpečne. Je to skúsený profesionál, ktorý ma vždy v pohode doviedol do cieľa cesty a hlavne, vybudoval u mňa pocit dôvery a krok po kroku motivoval k náročnejším cestám. Ďakujem a teším sa na ďalšie výstupy.

      Marta Vyoralová

      Absolvovala jsem s Robertem několik tur (hřebenem Pyšných štítu na Lomnicky, Ganek, Kežmarský stit v zimě i v lete). Nezapomenutelne zážitky, na které vzpomínám ještě dnes. Během tur jsem se cítila bezpečné, přirozeně. Dozvěděla jsem se i mnoho informací o místopisu, horské květeně. Musím vytyčit Robertovu profesionalitu, rozumný náhled na schopnosti a moznosti klienta, velké množství fotografií z tur a na závěr tury společnou kavu. Děkuji a doufám ještě někdy v Žabí kúň nebo Zlobivou.

      Ján Hlina

      Profesionál na svojom mieste. Ak niekde do Tatier tak jedine s Robom. Ďakujem

      Rezervuj si svoju túru ešte dnes!

      Zaži nezabudnuteľné výstupy v Tatrách so skúseným horským vodcom UIAGM. Či už si začiatočník alebo skúsený horolezec, mám pre teba túru na mieru. Kontaktuj ma pre viac informácií o službách a začni plánovať svoje horské dobrodružstvo!